Ako sa správať v prírode

Najlepším spôsobom ako sa vyhnúť problémom s medveďmi je predchádzať stretnutiu s nimi. To, ako sa správame, keď sa pohybujeme v miestach s výskytom medveďov, je pre prevenciu mimoriadne dôležité.

Okrem bežnej opatrnosti a ostražitosti najmä tam, kde je zhoršená viditeľnosť či počuteľnosť je dobré brať ohľad aj na to, čo v tejto oblasti robíte. Tu nájdete zopár tipov, ktoré vám môžu pomôcť.

Cyklisti a bežci

Hoci bežci a cyklisti sa s medveďmi stretnú zriedkakedy, je dobré vyhnúť sa tomu, aby ste medveďa prekvapili: to spravíte, ak ste rýchli a tichí. V hustejšom poraste alebo neprehľadnej zákrute preto spomaľte alebo robte hluk.

Buďte ostražití, sledujte cestu a pozornosť zvýšte najmä tam, kde pri lesnej ceste rastie obľúbená medvedia potrava ako maliny či mraveniská; ale aj na menej frekventovaných miestach, kam chodí málo ľudí a medveď sa môže cítiť bezpečne.


Vychádzky a zber lesných plodov

Pri zbere húb, malín či čučoriedok je ideálne pohybovať sa v tesnej skupine a neustále pozorne sledovať okolie. Medvede sa vám spravidla vyhnú, no v hustom poraste, hmle, pri potoku či pohybe proti vetru vás nemusia zbadať včas - a to je situácia, v ktorej hrozí útok.

Ak nevidíte dopredu či naokolo aspoň 50 metrov, postupujte pomaly a robte hluk: medveďovi tak dáte šancu vás zbadať a uniknúť.


Poľovníci

Do najrizikovejšej skupiny, čo sa týka útokov medveďa jednoznačne patria poľovníci. Pohyb potichu a osamote zvyšuje riziko náhleho stretnutia a zranené či vyplašené medvede sú tými najnebezpečnejšími vôbec. Miesta na prikrmovanie zveri môžu tiež prilákať medveďa, ktorý sem príde na kukuricu či ovocie.

Paradoxne pre poľovníka nie je najlepšou obranou streľba, ale sprej na medvede, ktorý je spoľahlivejší a presnejší. Inak platia všeobecné pravidlá pre stret s medveďom: pasívna ochrana, pomalý odchod a pri útoku ležanie na zemi s ochranou tváre.


Turisti

Hoci mnohým turistom medvede naháňajú strach, riziko stretu s touto šelmou je nižšie, než sa zdá. Aby ste ju nezvyšovali, držte sa vyznačených chodníkov, nenechávajte nikde smeti a nezdržiavajte sa v okolí prirodzených zdrojov potravy. Medvede sa vám spravidla vyhnú.

Ideálne je ísť na turistiku v skupine, rozprávať sa a najmä v zhoršenej viditeľnosti a počuteľnosti robiť hluk tlieskaním, pískaním alebo inak - populárne zvončeky proti medveďom na to nemusia stačiť.


Skiaplinisti

Pre tých, ktorí obľubujú skialp je dôležité držať sa vyznačených trás. V oblastiach, kde sa vyskytujú medvede sa niekedy stáva, že skialpinista, ktorý vybočí z trasy alebo sa rozhodne pre freeride, prepadne do medvedieho brlohu.

Inak platí to isté, čo pre cyklistov či bežcov: riziko stretu s medveďom stúpa najmä pri rýchlom a tichom pohybe. V neprehľadnom teréne je preto vhodné spomaliť a robiť hluk.


Stanovanie a kemping

Ak sa chystáte stanovať, venujte pozornosť najmä výberu miesta: vyhnite sa obľúbenej medvedej potrave (maliny, čučoriedky) a uistite sa, že v okolí nie sú žiadne čerstvé stopy. Neprespávajte v blízkosti chát, hotelov a podobných zariadení, kde by medveď mohol chodiť na odpadky.

Kemp udržiavajte čistý, nenechávajte nikde špinavé riady či zvyšky jedla. Potraviny uložte na bezpečné miesto ďalej od stanu a vyhnite sa takým, ktoré príliš silno voňajú. Medvede nezaujímate vy, ale jedlo - ak ho udržíte v bezpečí, ste v bezpečí aj vy.


Chatári a hoteliéri

Medvede sa stávajú problémovými, ak si zvyknú na človeka alebo potravu, ktorá pochádza od neho. Takéto jedince sa nazývajú synantropné, tzv. "kontajnerové medvede". Tie sa vyskytujú najčastejšie pri hoteloch, chatových oblastiach a osadách v blízkosti lesa. Medvede, ktoré sem chodia, strácajú prirodzený strach pred človekom - sú však rovnako nebezpečné ako tie v lese.

Preto je potrebné odpad, kompost, ale aj odpadovú vodu z varenia uložiť tak, aby sa k nim medveď nedostal. Na to slúžia špeciálne kontajnery, klienty akelbo elektrické ploty. Pomôcť môže aj pravidelné vyprázdňovanie kontajnerov, ktoré zabezpečí, že medveď si nezvykne na pohodlnú dostupnosť potravy pri obydliach.


Psy

Hoci mnohí si myslia, že pes ich môže pred medveďom zachrániť, nie je dobré sa na to spoliehať. Je pravdou, že veľké pastierske psy sa používali na ochranu dobytku pred šelmami vrátane medveďov a vlkov, no nie každý domáci pes sa bude správať podľa ich vzoru.

Pes nás môže včas upozorniť na prítomnosť medveďa, no môže ho aj vyprovokovať a priviesť k nám. V lese a divokej prírode je dobré mať psa na vôdzke, dobre vycvičeného a potravu pre psa skladovať rovnako dobre uzavretú ako iné potraviny.

Stret s medveďom

1. Ešte si ma nevšimol


Buďte pokojní, ustúpte smerom, ktorým ste prišli a oblúkom medveďa odíďte. Buďte potichu a dajte mu dostatok priestoru a voľnú únikovú cestu. Medveďa neustále pozorujte a snažte sa zabrániť tomu, aby ste sa dostali príliš blízko alebo medveďa prekvapili. Ak o vás medveď nevie, je vysoká šanca, že vás skrátka obíde.

Šípka doľava
Šípka doprava

Sprej na medvede:
pomocník pri strete so šelmou

Sprej na odplašenie medveďov je pomôcka vyvinutá špeciálne pre ochranu pred útokom medveďa. Je to to najlepšie, čo pri sebe môžete mať pre prípad útoku medveďa.

Ako sprej funguje?

Sprej vytvorí medzi vami a medveďom ochrannú clonu z oleja z červenej papriky - kapsaicínu. Ten spôsobí dočasný opuch sliznice očí, nosa a pľúc. Medveďa účinne zastaví aj vtedy, ak sa už chystá zaútočiť.

Je sprej spoľahlivý?

Sprej proti medveďovi je efektívnejší než strelná zbraň. Nezávislé výskumy (napríklad Smith et al., 2006) opakovane potvrdzujú účinnosť sprejov, ktoré medveďa zastavia s účinnosťou nad 90%.

Aký sprej kúpiť?

Podľa odporúčaní medzinárodnej komisie specialistov na medvede, sprej má mať minimálne 225 g, obsah 1-2% kapsaicínu, dosah aspoň 7,5 m, pri striekaní vytvoriť clonu, obsahovo poskytnúť aspoň 6 sekúnd postreku.

Sprej na medveďe